Jerzy Janiszewski

Encyklopedia Solidarności

Wersja robocza.

Jerzy Janiszewski, ur. 11 III 1952 w Płocku. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku, Wydz. Projektowania Graficznego (1976).

Pracował jako niezależny projektant, grafik.

W VIII 1980 uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, drukarz „Strajkowego Biuletynu Informacyjnego «Solidarność»”. Zaprojektował logo strajkujących, we współpracy m.in. z Krystyną Janiszewską (najpierw powstał plakat II bramy z kwiatami, następnie napis MKS z chorągiewką, następnie po konsultacjach powstał napis-logo „Solidarność”), plakat „21xTak”. Członek honorowy „S” (legitymacja nr 1). 1980-1981 projektował druki, komunikaty, wydawnictwa „S” (m.in. winietę [„Tygodnika Solidarność”, napis na plakacie filmu Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy, logo Dni Sierpniowe Gdańsk-Gdynia ’81). W 1981 członek Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Piosenki Prawdziwej Zakazane Piosenki w Hali Olivia w Gdańsku, autor słynnego plakatu przedstawiającego zaciśniętą pięść z mikrofonem.

W XI 1982 wyjechał do RFN, następnie do Francji, w 1983 otrzymał stypendium artystyczne w Paryżu w postaci pracowni, współpracował z wydawnictwem „Spotkania” (logo wydawnictwa), „Kontaktem”, związkami zawodowymi FO, autor plakatów, broszur, transparentów m.in. na manifestacje „S” w obronie uwięzionych; w 1990 zajmował się oprawą artystyczną obchodów X-lecia „S”. W 1995 powrócił do Polski, w 1998 wyjechał do Barcelony, od II 2009 mieszka w La Corunii, właściciel studia TAjjER.

Laureat m.in. Nagrody Tadeusza Trepkowskiego za Plakat Warszawy (1977), Najlepszy plakat kulturalny Gdańska (1978), Grand Prix Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (1980), Nagrody specjalnej redakcji Projekt (1981), Nagrody Specjalnej TDC of New York (1982). Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008).

Arkadiusz Kazański
Region Gdańsk
Widok
Osobiste

Patronat

 

 

 

 

Mecenas
Encyklopedii
Solidarności

 

Sponsorzy